Výrobci a stavitelé celoročně obyvatelných jurt
+420 725 529 265

Konstrukční prvky

Střešní latě

Je to tak, tvoří střechu. Na jednom konci jsou ručně zhoblované do kulaté špice, která se zapíchne do předvrtaného otvoru v koruně. Druhý konec je zpracovaný do osmiúhelníku, který dosedá na křížení paravánu.

Paravánové latě

Paravánovky tvoří paraván – tedy stěnu jurty – viz. dále. Vždy je děláme z tvrdého dřeva jako je jasan či dub zajišťující spolehlivou pevnost a odolnost. Paravánovky se po celkovém opracování (hoblování hran atd.) napařují a následně ohýbají aby při sestavení do paravánového bloku byly ohebnější při formování stěn jurty.

Paraván

Je složen z paravánových latí a to pomocí tesařských kolíku v místech jejich křížení. Tím je zajištěna možnost paraván roztahovat a smršťovat do jednoho kompaktního bloku (např při stěhování). Tvoří stěnu jurty a je podporou pro střešní latě, které na něj dosedají ve vrchních místech křížení latí.

Koruna

Vyrábíme z tvrdého dřeva, nejčastěji z jasanu a dubu. Je položena na vrcholu stavby a končí v ní jedna strana (ta zakulacená) střešních latí. Je onou pomyslnou třešničkou na dortu, která budí slastné výkřiky štěstí lidí, kteří mají možnost ji spatřit. Poskytuje dodatečné prosvětlení prostoru v jurtě. Vyhotovujeme ji ve dvou variantách a to v tradiční, která má žebrovanou kopuli a modernější a v poslední době velmi žádanou, se světlíkem, jenž je přichycen na obruč koruny.

Stojny

Podpírají korunu a dodávají na stabilitě celé konstrukci. Jsou přichyceny vruty jak k podlaze tak ke koruně. Na objednávku je možno vyžezbařit libovolné znaky, symboly či vzory.

Izolace v podlaze

Zde běžně používáme nepranou ovčí vlnu, která se rozmístí do podlahového roštu. Tato vlna obsahuje linolein, který působí jako přirozené odpudivum na hlodavce.

Izolace ve stěnách a na střeše

Používáme čištěnou vlnu srolovanou do balíků. Tloušťka izolace je 10 cm jak ve stěnách tak i na střeše.

Střešní hydroizolace

Zabraňuje navlhnutí střechy vlivem deště a tedy prodloužení životnosti celé jurty. Zároveň umožňuje propouštění par z vnitřního prostoru vznikající například z vaření.

Vnitřní a vnější plachty

Na výběr je několik druhů materiálu od lehčích a vzdušnějších po těžší a trvanlivější. Plachty si necháváme ušít na míru u našeho spolehlivého dodavatele s dlouholetou působností na trhu. Pro bližší informace sledujte web sapazi.cz